ماهنامه ریزپردازنده پس از 32 سال به خاطره‌ها پیوست

 

روز شنبه 15 بهمن برای ارائه پی‌دی‌اِفِ  شماره جدید ماهنامه ریزپردازنده، شماره 296، وارد حساب کاربری این ماهنامه در سامانه جامع رسانه‌هایِ وزارت ارشاد   شدم و با لغو امتیاز مجله بر اساس ماده 16 قانون مطبوعات برخورد کردم.

هفت شماره در سال جاری منتشر کرده بودیم و سه شماره  نیز برای پیش از نوروز سال 1402  آماده انتشار شده بود. حتی  قصد داشتیم در سی‌وسومین سال انتشار مجله، شماره ویژه‌ای برای  سیصدمین شماره‌مان داشته باشیم. نشد، به همین سادگی.

 پی‌دی‌اِف‌ هر هفت شماره پیش  را برای سامانه وزارت ارشاد  upload کرده بودیم. هر چند، مطابق قوانین پیچیده و رسانه‌ستیزِ اعلام وصول برای هر شماره 4 نسخه چاپی هم باید ارائه می‌کردیم. اصلاً هنگامی که هیچ خدماتی از وزارت ارشاد نمی‌گیریم چرا باید برای هر شماره هزینه پست یا حمل‌ونقل را متحمل شویم و به رایگان چهار نسخه به اداره مطبوعات ارسال کنیم؟

 

از آن گذشته،  یک وظیفه مهم نشریات علمی یافتن، توصیف، و تحلیل مسائلِ جامعه و تجویز راه‌حل‌های رفرمیستی از طریق مقاله‌های علمی است. هنگامی که مشاهده می‌کنیم که دستگاه‌های رسمی  به چنین مقالاتی توجه نمی‌کنند انتشار یک نشریه علمی مانند ماهنامه ریزپردازنده  با هزینه‌های سنگین فایده‌ای ندارد.

به عنوان مثال، در شماره 270 (آبان 1398) هشدار دادیم که پیامد پایش حجاب از طریق دوربین‌های ترافیک می‌تواند به وقوع یک  انقلاب بینجامد.  در شماره 294  در سال جاری نیز با تحلیل دعوای حجاب در یک  اتوبوس، وقوع یک انقلاب هولناک را پیش‌بینی کردیم. به این مقالات توجه نشد و هزینه‌های فوق‌العاده سنگینی برای جامعه پدید آمد. از این دست مقالات در ریزپردازنده کم نداشته‌ایم؛ یک نمونه دیگر را در صفحه 2ی جزوه «سنت، مدرنیته، و پسامدرنیته» که در این کانال خواهد آمد تحت عنوان «بازی دیکتاتور و افسانه زمستان سرد اروپا» می‌توانید بخوانید.

   از این پس فعالیتی با عنوان  ماهنامه ریزپردازنده نداریم و صرفاً در این کانال تلگرام (@rizpardazandeh) و در وبگاه rizpardazandeh.com  مطالبی درباره فناوری‌های دیجیتال و به ویژه  شهر هوشمند ارائه خواهیم کرد. مقالات آن سه شمارۀ  آماده‌شده را نیز  به صورت جزوه و با حذف عنوان رسمی ماهنامه ریزپردازنده به تدریج در این کانال ارائه خواهیم کرد جزوه نامی بود که از سال‌ها پیش خوانندگان‌مان برای شماره‌های مختلف مجله ذکر می‌کردند، مثلاً «جزوه راهنمای شبکه‌سازی»؛ و ما همان شکل و شمایل جزوه را تا آخرین شماره حفظ کردیم).

 

از همه خوانندگانی که در این 32سال همراه‌مان بودند صمیمانه  سپاسگزاریم، با آرزوی تندرستی و بهروزی همگی آنها. امیدواریم ماهنامه ریزپردازنده خاطره‌ای خوش برای این عزیزان بوده باشد.

                                           موفق باشید

 

فایل پی‌‌دی‌اِف جزوه «سنت، مدرنیته، و پسامدرنیته»

 

بازگشت به خانه اول